Legalizácia dokladov na použitie na Slovensku aj v zahraničí (apostille / superlegalizácia)

Sme skúsená advokátska kancelária, požiadavky našich klientov riešime okamžite.

Apostil (apostille) / legalizácia (superlegalizácia) dokladov na Slovensku

Pre našich klientov vieme zabezpečiť overenie verejných listín vydaných v zahraničí na použitie na Slovensku, prípadne listín vydaných na Slovensku pre použitie v zahraničí. Takýmito listinami sú najmä listiny vydané justičným orgánom, správne listiny, notárske písomnosti, úradné osvedčenia vrátane úradných a notárskych osvedčení podpisov.

 • Sme skúsená advokátska kancelária, požiadavky našich klientov riešime okamžite
 • Poskytujeme komplexný servis v oblasti práva pre občanov, cudzincov aj obchodné spoločnosti
 • Ste cudzinec? Nevadí, komunikácia v anglickom jazyku je pre AKMV samozrejmosťou
 • Potrebujete radu či pomoc? Neváhajte nás kontaktovať na 02/ 207 59 504 alebo e-mailom na office@akmv.sk. Odpovedáme do 24 hodín

1.Apostil (apostille)

Apostil je potrebný pre použitie listiny vydanej v zahraničí na Slovensku, prípadne na použitie listiny vydanej na Slovensku v zahraničí. 

Pokiaľ verejnú listinu vydal orgán krajiny, ktorá je členským štátom Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín, na jej použitie na Slovensku je postačujúce vydanie apostilly v krajine jej pôvodu. Rovnako listiny vydané na Slovensku je možné opatriť apostillou za účelom jej použitia v zahraničí.  

Krajiny v ktorých je postačujúci apostil: Albánsko, Andorra, Antigua a Barbuda, Argentína, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belgicko, Belize, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazília, Brunei, Bulharsko, Burundi, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Čína (len zvláštne správne jednotky Hong Kong a Macao), Dánsko, Dominika, Dominikánska republika, Ekvádor, El Salvador, Estónsko, Fidži, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grenada, Gruzínsko, Guatemala, Holandsko, Honduras, Chorvátsko, India, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Juhoafrická republika, Kapverdská republika, Kazachstan, Kirgizsko, Kolumbia, Kookove ostrovy, Kórea (južná), Kosovo, Kostarika, Lesotho, Libéria, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macedónia (Bývalá juhoslovanská republika), Maďarsko, Malawi, Malta, Maroko, Marshallove ostrovy, Maurícius, Mexiko, Moldavsko, Monako, Mongolsko, Namíbia, Nemecko, Nikaragua (14.5.2013), Niue, Nórsko, Nový Zéland, Omán, Panama, Paraguaj, Peru, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Ruská federácia, Salvador, Samoa, San Marino, Seychely, Slovinsko, Spojené štáty americké, Srbsko, Surinam, Svazijsko, Sv. Lucia, Sv. Kitts a Nevis, Sv. Tomáš a Principov ostrov, Sv. Vincent a Grenadíny, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Tadžikistan, Taliansko, Tonga, Trinidad a Tobago, Turecko, Ukrajina, Uruguay (14.10.2012), Uzbekistan, Veľká Británia, Vanutu, Venezuela. Pri všetkých ostatných štátoch je potrebná superlegalizácia (vyššie overenie). 

Apostil sa vydáva v úradnom jazyku štátu vydania dokladu, preto na použitie v zahraničí je potrebný aj úradný preklad dokumentu, ktorý Vám vieme zabezpečiť. 

Kto vydáva apostil (apostille) v Slovenskej republike?

 • krajské súdy pre verejné listiny vydané okresnými súdmi, notármi alebo súdnymi exekútormi v územnom obvode krajského súdu pre listiny, ktorých správnosť osvedčili alebo na ktorých osvedčili pravosť podpisu, ako aj pre preklady vyhotovené prekladateľmi alebo pre posudky vyhotovené znalcami
 • Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pre ostatné justičné listiny neuvedené v predchádzajúcej odrážke
 • Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pre verejné listiny vydané v jeho rezorte s výnimkou listín uvedených v bode 7
 • Ministerstvo školstva Slovenskej republiky pre verejné listiny vydané v jeho rezorte
 • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky pre verejné listiny vydané v jeho rezorte
 • Ministerstvo obrany Slovenskej republiky pre verejné listiny vydané v rezorte ministerstva obrany
 • obvodné úrady pre matričné doklady (okrem rozhodnutí o osobnom stave) a pre verejné listiny vydané orgánmi samosprávy
 • Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky pre všetky ostatné verejné listiny vydané v Slovenskej republike

 

Kto vydáva apostil v zahraničí nájdete na tomto linku: https://www.hcch.net/en/instruments/conventions/authorities1/?cid=41

 

Apostil výpisu z obchodného registra

Pre použitie výpisu z obchodného registra v zahraničí je potrebný apostil, ktorý pozostáva z troch častí certificate of incorporation (dokument o založení spoločnosti), certificate of good standing (osvedčenie o existencii spoločnosti) a notarizovené potvrdenia o zozname konateľov.

 2. Vyššie overenie (legalizácia / superlegalizácia) 

Vyššie overenie listín sa zabezpečuje na viacerých inštitúciách v závislosti od dokladu, ktorý sa overuje. 

Pokiaľ krajina, ktorá vydala verejnú listinu, nie je členským štátom Haagskeho dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín (viď zoznam vyššie), na jej použitie na Slovensku sa bude vyžadovať jej legalizácia. Rovnako v prípade, ak pôjde o listinu vydanú na Slovensku, pre jej použitie v krajinách iných ako sú členské štáty Haagskeho dohovoru, sa bude vyžadovať ich legalizácia.  

Cenník

Cena za naše právne služby bez poplatkov úradov je :

 • Apostil (apostille) vydaný na Slovensku – 92 EUR, v prípade akademických dokumentov 140 EUR
 • Superlegalizácia na Slovensku – 450 EUR 

Výška poplatkov závisí od cenníkov jednotlivých inštitúcií a konkrétnych dokladov, ktoré sa overujú a bude poskytnutá klientovi na vyžiadanie.

Zabezpečenie úradných prekladov 

V prípade potreby poskytneme našim klientom kompletný servis vrátane zabezpečenia úradných prekladov dokumentov prekladateľmi zapísanými v zozname prekladateľov vedenom Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky. Cena prekladu závisí od ponuky s nami spolupracujúcej prekladateľskej agentúry a odvíja sa od počtu znakov / strán.

Vyžiadanie dokladov zo Slovenska

Potrebujete vyžiadať dokument vydaný slovenskými orgánmi a nachádzate sa v zahraničí? Prípadne nemáte čas čakať na úradoch? V prípade záujmu Vám vieme vyžiadať viaceré doklady a doručiť Vám ich na Vami uvedenú adresu. Kontaktujte nás na office@akmv.sk.

Prečo my?

Vážime si každého klienta. Snažíme sa napĺňať jeho predstavy o kvalite služby, profesionálneho prístupu a rýchlosti riešenia. V zmluvách, na súdoch aj úradoch sme doma, za nás hovoria stovky spokojných klientov.

Kontaktujte nás

Máte záujem o naše služby?

Neváhajte a kontaktujte nás.

Otázka bola úspešne odoslaná. Budeme Vás kontatovať na zadaný telefón alebo email.