Vyhľadanie dokumentov po predkoch

OTÁZKA

Dobrý deň,

môj kamarát, ktorému asistujem v celom procese, je oprávnený nadobudnúť štátne občianstvo SR po predkoch. Objavila sa však komplikácia. Nemáme rodný list jeho prastarej matky, ktorá sa narodila ešte pred 1918. Dá sa to riešiť ?

Ďakujeme pekne.

ODPOVEĎ:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu správu.

Áno, vo všeobecnosti dokážeme vyhľadať najmä rodný list, sobášny list, úmrtný list alebo sčítací hárok aj z Vami spomínaného obdobia.

V prípade, ak máte záujem o naše služby vo veci vyhľadania a vyžiadania akéhokoľvek vyššie spomenutého dokumentu, nie je potrebná Vaša osobná účasť.

Postačuje, ak nám poskytnete údaje o predkovi alebo rodinnom príslušníkovi, ktorého dokument chcete vyžiadať. Vypracujeme a zašleme Vám na podpis plnú moc, ktorú podpíšete (s úradným overením podpisu) a zašlete k nám do kancelárie.

V medzičase pripravíme jednotlivú dokumentáciu, pričom po doručení plnej moci bude žiadosť podaná.

Uvedený dokument taktiež vieme osobne prevziať a vyzdvihnúť na jednotlivých úradoch.

Ako ste správne uviedli, tieto dokumenty sú esenciálne na celý proces žiadosti o štátne občianstvo po predkoch a je úplne bežné, že žiadateľ nedisponuje týmito dokumentami.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

 

 

OTÁZKA

Dobrý večer, chcem sa prosím opýtať ohľadom sčítacích hárkov. Môj starý otec emigroval v roku 1933 do USA. Ako môžem preukázať jeho československé občianstvo ? Naturalizačná listina z US nestačí lebo odtiaľ nevyplýva štátne občianstvo, len miesto narodenia.

ODPOVEĎ:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu správu.

Vo Vašom prípade odporúčame vyhľadať sčítací hárok z roku 1930, ktorý sa konal v Československu.

V Slovenskom národnom archíve sú uložené zachované hárky zo sčítaní obyvateľstva (sčítaní ľudu) len z rokov 1930, 1939, 1940, 1950, 1961, 1970, 1980 a 1991 a len z územia Slovenska. Ak sa Váš starý otec zdržiaval na území dnešného Slovenska, s vysokou pravdepodobnosťou bude zachytený v popisnom hárku z roku 1930.

Bude potrebné vyplniť formulár žiadosti, ktorý sa následne zašle na adresu archívu. Po sprístupnení sčítacieho hárku bude potrebné uhradiť príslušný poplatok, ktorý sa určuje podľa cenníka služieb štátnych archívov.

V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.