Znáša dlhy rodičov potomok?

Otázka:

Mám brata, je rozvedený, má syna už teraz je dospelý -21 r. Nakoľko sa oň vôbec nestaral a nestará pomáham mu ja, zohnal som mu prácu a teraz po roku si kúpil byt jednoizbový na hypotéku.

Som rád, že sa postavil na nohy ľudovo povedané a začlenil sa do života. Býva neďaleko mňa, tak viem mu stále pomôcť a poradiť. Nakoľko jeho otec, môj brat, už 4-rok ani sa neukázal doma, ani nemá záujem ako vždy, ani nevieme, kde je vlastne. Mám trocha obavy, lebo ako vieme z dostupných informácií, tak narobil nejaké finančné dlhy, tým, že si napožičiaval peniaze a potom niekde sa stratil… asi je v Česku niekde.. A preto sa chcem spýtať, ak by niekto, komu je jeho otec dlžný teraz zistil, že jeho syn už pracuje a má aj kúpený byt, aby nezačal od neho vymáhať otcov dlh. Dá sa niečo urobiť, aby ľudia si od neho ako od syna nezačali vymáhať peniaze, ktoré dlží jeho otec??

Niekto mi raz hovoril, že vraj niečo existuje, nejaká zmluva, dohoda alebo ako to nazvať, spísaná u právnika – notára, ktorá zaväzuje alebo ochraňuje v tomto prípade jeho syna, že nie je povinný splácať dlh za otca. Len neviem, čo treba, ako kde ísť, za kým a ako definovať tú vec. Ja len chcem, aby za chlapcom nikto nechodil a nevymáhal si ani súdnou cestou dlhy za jeho otca.

Od narodenia sa o neho starali moji rodičia a ako ukončil školu zas sa starám a pomáham mu ja. Ak môžete poraďte mi, čo robiť v prípade, ak by niekto ho začal pýtať peniaze ako dlh za jeho otca.. Veď chlapec okrem mňa a našej rodiny nikoho nemá.. Dá sa urobiť nejaké vyhlásenie alebo niečo podobné?

Odpoveď:

Pokiaľ Váš synovec nie je spoludlžník alebo sa plnenie otcových dlhov žiadnym spôsobom (napr. ručením) nezaviazal zabezpečiť, nie je dôvod, aby veritelia vymáhali dlhy od syna.

O možnosti vymáhania dlhov rodičov od detí ste mohli počuť v súvislosti s dedičským konaním, keďže dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa až do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. Pokiaľ je výška dlhov vyššia ako hodnota dedičstva, je možné aplikovať inštitút odmietnutia dedičstva, v dôsledku čoho by na syna neprešiel majetok, ale ani dlhy poručiteľa. Takýto úkon však nie je možné urobiť vopred – ešte za života otca. Viac si prečítate aj v našom článku: Dedičské konanie – postup notára, lehoty, uznesenie