Súd môže podľa ust. § 175e zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku ustanoviť správcu dedičstva ako neodkladné opatrenie. Môže tak urobiť na návrh ako aj bez neho, ak to vyžaduje všeobecný záujem alebo dôležitý záujem účastníkov. Taktiež je možné ustanovenie správcu aj len časti dedičstva.
Kto môže byť ustanovený za správcu dedičstva?
Za správcu dedičstva môže byť ustanovený najmä:
- osoba z okruhu dedičov
- osoba z okruhu osôb blízkych poručiteľovi
- notár, pokiaľ v tomto konaní nie je súdnym komisárom.
Podmienkou pri ustanovení správcu dedičstva podniku je, že osoba ustanovená za správcu musí mať skúsenosť s vedením podniku. Navyše je potrebné, aby s ustanovením za správcu podniku súhlasila.
Koho požiadať o ustanovenie správcu dedičstva?
Pokiaľ už bol súdom ustanovený notár, aby prerokoval dedičstvo poručiteľa, odporúčame sa obrátiť so žiadosťou o ustanovenie správcu dedičstva priamo na notára. Pokiaľ však notár ešte ustanovený nebol, je možné požiadať samotný súd o vydanie uznesenia, ktorým ustanoví správcu časti dedičstva a určí mu rozsah jeho povinností.
Judikatúra vo veciach ustanovenia správcu podniku
Podľa R 80/2002 (ČR) (Zbierka rozhodnutí Najvyššieho súdu Českej republiky) „Ak je poručiteľ jediným spoločníkom a jediným konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným, všeobecný záujem a záujem poručiteľových dedičov vyžaduje, aby bol vždy ustanovený správca časti dedičstva – obchodného podielu poručiteľa v spoločnosti s ručením obmedzeným. Správca obchodného podielu poručiteľa v spoločnosti s ručením obmedzeným robí po dobu dedičského konania nevyhnutné úkony spojené s obchodným podielom poručiteľa v tejto spoločnosti; predovšetkým vykonáva práva a plní povinnosti vyplývajúce z účasti poručiteľa v tejto obchodnej spoločnosti.“