Ako vybaviť prechodný pobyt pre cudzinca
Otázka:
Som z Pakistanu a moja manželka je Slovenka. Žijeme spolu v Anglicku, ale chceme sa presťahovať na Slovensko. V Anglicku mám trvalý pobyt, o ktorý nechcem prísť, preto mi na cudzineckej polícii povedali, že musím žiadať o prechodný pobyt, lebo môžem mať len jeden trvalý pobyt. Keby som si nahlásil na Slovensku, v Anglicku ho stratím. Čiže chcel by som žiadať o prechodný pobyt.
Odpoveď:
Áno, ako manžel Slovenky by ste mohli žiadať o trvalý pobyt pre manžela cudzinca na 5 rokov.
Ak však nechcete na Slovensku trvalý pobyt, môžete ako cudzinec z tretej krajiny, ktorý má dlhodobý pobyt v inej krajine EÚ, žiadať o prechodný pobyt.
Podľa § 21 ods. 1 písm. i) zákona o pobyte cudzincov prechodný pobyt môže policajný útvar udeliť štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte.
Bližšie podmienky prechodného pobytu cudzinca z tretej krajiny, ktorý už má dlhodobý pobyt v inom členskom štáte EÚ (má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte) upravuje § 30 zákona.
Prechodný pobyt môže byť cudzincovi z tretej krajiny udelený na tieto účely, čiže ak:
- podniká na území Slovenskej republiky
- je zamestnaný na území Slovenskej republiky
- študuje na škole v Slovenskej republike
- vykonáva činnosť uvedenú v 25(osobitná činnosť) alebo § 26 (výskum, vývoj) alebo
- je rodinným príslušníkom podľa 27 ods. 2štátneho príslušníka tretej krajiny podľa písmen a) až d) a rodina už existovala v inom členskom štáte, ktorý štátnemu príslušníkovi tretej krajiny priznal postavenie osoby s dlhodobým pobytom
Za rodinného príslušníka štátneho príslušníka tretej krajiny sa považuje:
- manžel, ak manželia majú najmenej 18 rokov
- slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov štátneho príslušníka tretej krajiny a jeho manžela
- jeho slobodné dieťa mladšie ako 18 rokov
- slobodné dieťa jeho manžela mladšie ako 18 rokov
- jeho nezaopatrené slobodné dieťa staršie ako 18 rokov alebo nezaopatrené slobodné dieťa staršie ako 18 rokov jeho manžela, ktoré sa o seba nedokáže postarať z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu
- jeho rodič alebo rodič jeho manžela, ktorý je odkázaný na jeho starostlivosť, a v krajine, odkiaľ prichádza, nepožíva náležitú rodinnú podporu
Prechodný pobyt sa môže v tomto prípade udeliť na max 5 rokov.
O udelení pobytu sa rozhoduje 90 dní, avšak v tomto prípade sa tu môže cudzinec zdržiavať, nakoľko má už doklad o pobyte v UK a navyše, prechodný pobyt sa nevyžaduje do 90 dní od začiatku pobytu na území Slovenskej republiky.
Potrebné dokumenty predkladané cudzineckej polícii:
- Žiadosť o prechodný pobyt
- Doklad o zabezpečení ubytovania
- Doklad o finančnom zabezpečení
- Doklad o dlhodobom pobyte v UK
Výpis z registra trestov sa predkladať nemusí, nakoľko podľa § 32 ods. 2 zákona o pobyte cudzincov „Doklad potvrdzujúci bezúhonnosť nemusí prikladať k žiadosti štátny príslušník tretej krajiny podľa § 24 ods. 1 písm. a), § 28, § 30 a štátny príslušník tretej krajiny mladší ako 14 rokov; tento doklad nemusí prikladať ani k žiadosti o zmenu druhu alebo účelu pobytu, ak k žiadosti o udelenie predchádzajúceho pobytu priložil doklad potvrdzujúci jeho bezúhonnosť. Doklad potvrdzujúci bezúhonnosť neprikladá k žiadosti štátny príslušník tretej krajiny podľa § 29, ktorý podáva žiadosť o udelenie prechodného pobytu podľa § 29 do 60 dní od vydania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí podľa osobitného predpisu.“
Po udelení pobytu musí cudzinec preukázať poistenie cudzinca na Slovensku. Lekársky posudok potvrdzujúci, že netrpí chorobou, ktorá ohrozuje verejné zdravie, dokladať cudzineckej polícii cudzinec už nemusí. („Štátny príslušník tretej krajiny, ktorému bol udelený prechodný pobyt, je povinný odovzdať policajnému útvaru do 30 dní od prevzatia dokladu o pobyte lekársky posudok potvrdzujúci, že netrpí chorobou, ktorá ohrozuje verejné zdravie; to neplatí, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny podľa § 28, § 29 alebo § 30, štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má udelený pobyt v inom členskom štáte, alebo ak ide o zmenu druhu alebo účelu pobytu. Lekársky posudok potvrdzujúci, že netrpí chorobou, ktorá ohrozuje verejné zdravie, nesmie byť starší ako 30 dní. Lehotu na predloženie lekárskeho posudku potvrdzujúceho, že netrpí chorobou, ktorá ohrozuje verejné zdravie, môže policajný útvar na žiadosť štátneho príslušníka tretej krajiny predĺžiť o 60 dní.“)
Ak štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má udelený prechodný pobyt podľa § 27alebo § 30 ods. 1 písm. e) a ktorého manželstvo zaniklo a jeho nepretržitý prechodný pobyt trvá najmenej tri roky, alebo dosiahol plnoletosť, podá žiadosť o zmenu účelu pobytu na policajnom útvare do 30 dní od vydania úmrtného listu, právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva alebo dosiahnutia plnoletosti, do rozhodnutia o tejto žiadosti sa jeho pobyt považuje za oprávnený.
Otázka:
Chcela by som sa spýtať či by bolo možné zabezpečiť vašou spoločnosťou povolenie na pobyt cudzinca, konkrétne z Tuniska. Nemá tu zamestnanie, nemá rodinu, chce prísť sám, bývanie bude mať zabezpečené.
Odpoveď:
Na to, aby cudzinec na Slovensku mohol mať vybavený pobyt, je potrebné naplniť niektorý z účelov, ktorý upravuje zákon o pobyte cudzincov. Týmto účelom je napríklad zamestnanie, podnikanie, štúdium, zlúčenie rodiny, osobitná činnosť atď.
Pokiaľ cudzinec chce na Slovensko prísť a získať pobyt, nie je to možné bez splnenia účelu, tzn. nie je možné prísť dlhodobo len na turistiku, za priateľkou /priateľom, či prežiť tu dôchodok a podobne.
Preto je potrebné nám oznámiť, čo bude cudzinec na Slovensku robiť a na základe toho sa odvíja aj zoznam potrebných dokumentov a celý proces.
Otázka
Aké sú podmienky na udelenie prechodného pobytu na účely podnikania v Slovenskej republike a aké doklady je potrebné predložiť?
Odpoveď:
Dobrý deň,
Podľa § 20 ods. 1 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „ZPC“) „Prechodný pobyt oprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny zdržiavať sa, vycestovať a opätovne vstupovať na územie Slovenskej republiky v čase, na aký mu bol policajným útvarom udelený.“ Prechodný pobyt je vždy viazaný na jeden účel (§ 20 ods. 2 ZPC).
Podnikanie je jedným z účelov udelenia prechodného pobytu štátnemu príslušníkovi tretej krajiny (§ 21 ods. 1 písm. a) ZPC).
Podľa § 22 ods. 1 ZPC udelí policajný útvar prechodný pobyt na účely podnikania štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý:
- podniká alebo bude podnikať na území Slovenskej republiky ako fyzická osoba, alebo
- koná alebo bude konať v mene obchodnej spoločnosti alebo družstva a nie je v pracovnoprávnom vzťahu,
a to na predpokladaný čas podnikania, najviac však na 3 roky (§ 22 ods. 2 ZPC).
Súčasne s podaním žiadosti o udelenie prechodného pobytu je žiadateľ povinný predložiť aj doklady nie staršie ako 90 dní, ktoré potvrdzujú účel jeho prechodného pobytu; to však neplatí, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý žiada o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania a ktorý je „zapísaný v obchodnom registri, v živnostenskom registri, v registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci alebo v inom obdobnom registri, alebo je zapísaný v obchodnom registri ako osoba oprávnená konať v mene obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny podľa § 23 ods. 1, 4 alebo ods. 5 (§ 32 ods. 2 písm. a) ZPC).“ V týchto prípadoch teda cudzinec doklad o účele pobytu nepredkladá (t. j. nemá povinnosť dokladovať účel pobytu).
Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) – Úrad v SR možno podnikanie ako také dokladovať niekoľkými spôsobmi:
- podnikateľským zámerom spolu s predpokladanými nákladmi na začatie podnikania(bližšie informácie vrátane vzorov tlačív možno nájsť priamo na stránke MH SR)
- podnikateľským zámerom na realizáciu inovatívneho projektu, tzv. start-up(u)
- dokladom potvrdzujúcim oprávnenie na podnikanie (napr. spoločenská zmluva o založení spoločnosti podpísaná všetkými zakladateľmi, kde je cudzinec uvedený ako konateľ, zápisnica z valného zhromaždenia, na ktorej bol cudzinec vymenovaný za konateľa) spoločnosti;
- iným dokladom potvrdzujúcim podnikanie (napr. osvedčenie o zápise do evidencie samostatne hospodáriaceho roľníka alebo licencia na vykonávanie súkromnej lekárskej alebo advokátskej praxe).
Čo všetko treba vedieť pri udelení prechodného pobytu na účely podnikania, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý bol vymenovaný za konateľa slovenskej obchodnej spoločnosti?
V súvislosti s nastolenou otázkou uvádzame niekoľko podrobnejších otázok, na ktoré sa nám podarilo získať vyjadrenie priamo od Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ:
Preukázanie finančného zabezpečenia pobytu
- Ako môže preukázať finančné zabezpečenie, ak má zahraničný bankový účet?
Finančné zabezpečenie pobytu štátny príslušník tretej krajiny žiadajúci o prechodný pobyt preukáže výpisom z účtu za posledné tri mesiace vedenom v banke na meno štátneho príslušníka tretej krajiny, a ak ide o osobný účet vedený v zahraničnej banke, výpisom z osobného účtu za posledné tri mesiace. (Doklad nesmie byť starší ako 90 dní.)
- Akú formu musí mať výpis z účtu?
Forma nie je stanovená. Výpis však musí byť potvrdený.
- Musí byť výpis z účtu za posledné tri mesiace oficiálne potvrdený / opečiatkovaný zahraničnou bankou?
Áno.
- Postačuje výpis stiahnutý z aplikácie, prípadne bez overenia bankou?
Výpis postačuje, avšak musí byť opatrený oficiálnou pečiatkou banky.
- Vyžaduje sa apostila alebo úradný preklad výpisu (neviem či je vôbec možné výpis z účtu apostilovať)?
Výpis musí byť podľa § 126 ods. 4 zák. č. 404/2011 Z. z. vždy úradne preložený slovenským prekladateľom.
- V prípade, ak má zriadený nový účet, len mesiac pred podaním žiadosti, postačuje, že doloží len výpis za tento 1 mesiac?
Úlohou preukázania finančného zabezpečenia pobytu je schopnosť štátneho príslušníka tretej krajiny preukázať skutočnosť, že sa nestane závislým na systéme sociálnej pomoci SR. Zákon preto vyžaduje výpis za posledné 3 mesiace. Túto lehotu nie je možné skrátiť.
- Je možné finančné zabezpečenie preukázať iným spôsobom ako výpisom z účtu?
V prípade prechodného pobytu na účel podnikania nie je možné finančné zabezpečenie preukázať iným spôsobom.
Finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti
- Akým spôsobom je možné finančné zabezpečenie preukázať?
Finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti štátny príslušník tretej krajiny preukáže podľa § 32 ods. 7 zák. č. 404/2011 Z. z. výpisom z účtu za posledné tri mesiace vedenom v banke zriadenom na účely podnikania, ktorý nesmie byť totožný s účtom, ktorým preukazuje finančné zabezpečenie pobytu, a ak ide o účet v zahraničnej banke, štátny príslušník tretej krajiny preukáže finančné zabezpečenie podnikania výpisom z účtu za posledné tri mesiace. Finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti podľa prvej vety štátny príslušník tretej krajiny preukáže vo výške stonásobku životného minima, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny podľa § 22 ods. 1 písm. b).
- Je možné tak urobiť inak ako výpisom z účtu spoločnosti za posledné 3 mesiace?
V prípade finančného zabezpečenia podnikateľskej činnosti nie je možné finančné zabezpečenie preukázať iným spôsobom.
Zabezpečenie ubytovania
- Je možné, mať ubytovanie zabezpečené v hoteli?
Dokladom potvrdzujúcim zabezpečenie ubytovania sa podľa § 122 ods. 1 písm. c) zák. č. 404/2011 Z. z. rozumie potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania.
- Ak áno, aké náležitosti musí uvedené potvrdenie o poskytnutí ubytovania obsahovať? Vyžaduje sa overený podpis?
Vyžaduje sa potvrdenie ubytovacieho zariadenia o ubytovaní potvrdené pečiatkou a podpisom oprávnenej osoby. Overený podpis sa nevyžaduje.
V prípade záujmu o právne služby súvisiace s vybavením prechodného pobytu na účely podnikania sa na nás môžete obrátiť tu.