Ktorí cudzinci nepotrebujú na Slovensku víza? Bezvízový styk
Otázka
Cudzinci ktorých krajín nepotrebujú na vstup na Slovensko víza?
Odpoveď:
Podľa § 2 ods. 6 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „ZPC“) „Štátnym príslušníkom tretej krajiny, u ktorého sa vízum nevyžaduje, je štátny príslušník tretej krajiny, ktorý nepodlieha vízovej povinnosti podľa osobitného predpisu, ktorý sa na území Slovenskej republiky oprávnene zdržiava na základe platného dokladu o pobyte vydaného podľa tohto zákona alebo na základe povolenia na pobyt, alebo ak tak ustanovuje medzinárodná zmluva.“
Osobitným predpisom, na ktorý citované ustanovenie odkazuje, je Nariadenie Rady (ES) č. 539/2001 z 15. marca 2001 uvádzajúce zoznam tretích krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza pri prekračovaní vonkajších hraníc členských štátov a krajín, ktorých štátni príslušníci sú oslobodení od tejto povinnosti (ďalej ako „Nariadenie“). Úplné znenie Nariadenia možno nájsť aj v slovenskom jazyku tu: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2001/539/oj/slk
Treba však rovno dodať, že v súčasnosti je už zoznam krajín, do ktorých môže občan Slovenskej republiky môže vycestovať bez víz a naopak (tzv. obojstranný bezvízový styk) o čosi širší a zahŕňa aj krajiny, ktoré pôvodné Nariadenie do zoznamu nezarátavalo.
Aktuálnu verziu zoznamu možno nájsť na oficiálnej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (https://www.mzv.sk/sluzby/ak-cestujete-do-zahranicia/kam-viza-nepotrebujete) alebo tiež na internetovom portáli Ministerstva vnútra SR (https://www.minv.sk/?bezvizovy-rezim).
Občania krajín, ktoré nie sú uvedené na spomínaných zoznamoch, potrebujú pre vstup na územie Slovenskej republiky víza.
O možnostiach získania turistických „C“ víz sme písali v našom článku: Postup získania schengenského víza C– turistické víza
Prečítajte si aj: Ako získať národné „D“ víza
Otázka
Bezvízový styk podľa medzinárodných zmlúv
Odpoveď:
V nasledujúcom článku si priblížime niekoľko medzinárodných zmlúv medzi Slovenskou republikou (ďalej len „SR“) a tretími krajinami, ktoré upravujú bezvízový styk.
Bezvízový styk podľa Schengenskej dohody a Schengenského dohovoru
Schengenskou dohodou, podpísanou dňa 14. júna 1985 medzi Belgickom, Nemeckom, Francúzskom, Holandskom a Luxemburskom o postupnom zrušení kontrol na spoločných hraniciach týchto štátov a na ňu nadväzujúcim vykonávacím dohovorom došlo k vytvoreniu tzv. schengenského priestoru, ktorý je v súčasnosti začlenený do právneho rámca EÚ a patrí doň 23 z 27 členských štátov EÚ (viac informácií možno nájsť tu: https://eur-lex.europa.eu/SK/legal-content/glossary/schengen-agreement-and-convention.html). Úplné znenie dohovoru je dostupné na stránke: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/ALL/?uri=celex:42000A0922(02)
Článok 20 ods. 1 spomínaného dohovoru stanovuje, že „Cudzinci, ktorí nepodliehajú vízovej povinnosti sa môžu voľne pohybovať na území zmluvných strán, najviac však 3 mesiace počas doby 6 mesiacov odo dňa prvého vstupu a pokiaľ spĺňajú podmienky vstupu.“
Dohovor však zároveň dáva právo každej zmluvnej strane „predĺžiť pobyt cudzinca na svojom území nad stanovenú lehotu 3 mesiacov, a to vo výnimočných prípadoch alebo aplikáciou ustanovení bilaterálnej dohody, ktorá bola uzavretá už pred nadobudnutím platnosti tohto dohovoru (Článok 20 ods. 2 dohovoru).“
V súčasnosti má SR uzatvorené medzinárodné zmluvy o zrušení vízovej povinnosti s nasledujúcimi krajinami:
(či sa vyžadujú víza alebo nie závisí aj druhu pasu, aký cudzinec má – či ide o diplomatický pas alebo o bežný pas)
- Albánsko
- Alžírsko
- Argentína
- Arménsko
- Azerbajdžan
- Bielorusko
- Bolívia
- Bosna a Hercegovina
- Brazília
- Čína
- Hongkong
- Macao
- Egypt
- Čilská republika
- Filipíny
- Gruzínsko
- Island
- Izrael
- Japonsko
- Juhoafrická republika
- Jemen
- Jordánsko
- Kambodža
- Kazachstan
- Kirgizsko
- Kolumbia
- Kórea
- Kuba
- Laos
- Macedónsko
- Malajzia
- Maroko
- Mexiko
- Moldavsko
- Omán
- Pakistan
- Panama
- Paraguaj
- Peru
- Rusko
- Seychely
- Srbská republika
- Švajčiarsko
- Thajsko
- Tunisko
- Turecko
- Turkménsko
- Ukrajina
- Uruguaj
- Uzbekistan
- Venezuela
- Vietnam.
Obsah jednotlivých zmlúv je až na drobné výnimky v zásade totožný. Pre lepšiu predstavivosť stručne priblížime niektoré kľúčové pasáže z vybranej zmluvy:
Dohoda medzi vládou ČSFR a vládou Marockého kráľovstva o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických, služobných a osobitných pasov zo dňa 18. decembra 1991.
V Článku 1 tejto dohody sa stanovuje, že občania zmluvných štátov, ktorí sú držiteľmi platného diplomatického, služobného alebo osobitného pasu, môžu voľne vycestovať na územie zmluvných štátov a pobývať tam po dobu 3 mesiacov bez víza. Táto dohoda však nebráni zmluvným štátom „odoprieť vstup alebo pobyt osobám, ktorých prítomnosť na území druhého zmluvného štátu je nežiadúca (Článok 4 dohody).“