- Podmienky agentúr dočasného zamestnávania pri dočasnom prideľovaní cudzincov
- Podmienky vydania potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta
- Doklad o vzdelaní len pri regulovanom povolaní
- Zmeny v zákone o pobyte cudzincov od 1.1.2019
- Zmeny v Zákonníku práce v oblasti zákazu zachovávať mlčanlivosť o mzde
Podmienky agentúr dočasného zamestnávania pri dočasnom prideľovaní cudzincov
Dopĺňa sa § 21 ods. 4 zákona o znenie, ktoré umožňuje agentúram dočasného zamestnávania dočasné prideliť cudzinca z tretej krajiny v prípade, ak:
- agentúra dočasného zamestnávania (ADZ) vykonáva činnosť aspoň 3 roky pred podaním žiadosti o udelenie / obnovenie prechodného pobytu na účel zamestnania
- cudzinec bude vykonávať prácu v zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily
- v okresoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou ako 5%
Ústredie práce bude povinné identifikovať zamestnania s nedostatkom pracovnej sily v okresoch, v ktorých priemerná miera evidovanej nezamestnanosti za kalendárny štvrťrok bola nižšia ako 5 % v štvrťročných intervaloch. Na webovom sídle Ústredia následne zverejní zoznam týchto zamestnaní do konca kalendárneho mesiaca bezprostredne nasledujúceho po príslušnom kalendárnom štvrťroku.
Podmienky vydania potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta
Zavádzajú sa podmienky, ktoré musia byť splnené, aby príslušný úrad práce vydal potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Uvedené musí spĺňať tak zamestnávateľ, ktorý má záujem prijať do zamestnania štátneho príslušníka tretej krajiny, ako aj užívateľský zamestnávateľ, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny podľa § 21 ods. 4 druhej vety. K týmto podmienkam patrí:
- neporušenie zákazu nelegálneho zamestnávania v období piatich rokov pred podaním žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania alebo pred podaním žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel zamestnania
- oznámenie voľného pracovného miesta a jeho stručnú charakteristiku buď miestne príslušnému úradu alebo na ústrednom portáli verejnej správy najmenej 20 pracovných dní pred podaním žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania alebo pred podaním žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel zamestnania alebo najmenej 15 pracovných dní pred podaním žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel sezónneho zamestnania
Agentúra dočasného zamestnávania bude ďalej povinná za účelom vydania súhlasu s obsadením voľného pracovného miesta cudzincom predložiť úradu práce kópiu dohody o dočasnom pridelení zamestnancov s užívateľským zamestnávateľom a kópiu dohody o dočasnom pridelení uzavretú so štátnym príslušníkom tretej krajiny.
Doteraz platné obmedzenie v počte cudzincov pracujúcich u zamestnávateľa (maximálne 30% z celkového počtu zamestnancov) sa nebude vzťahovať na cudzincov pridelených agentúrou dočasného zamestnávania.
Doklad o vzdelaní len pri regulovanom povolaní
Doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní sa bude po novom vyžadovať len pri tzv. regulovaných povoleniach ako sú právnici, lekári, pedagogické povolania atď.
Zmeny v zákone o pobyte cudzincov od 1.1.2019
Predmetnou novelou dôjde aj k zmene v zákone č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincoch. K zásadným zmenám bude patriť:
- Skrátenie lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily v okrese, kde je priemerná miera evidovanej nezamestnanosti nižšia ako 5 %, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier. Technologické centrá sú definované v 5 zákon č. 57/2018 Z. z o regionálnej investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Ďalšou (novou) prílohou k žiadosti o prechodný pobyt na účel zamestnania agentúrou dočasného zamestnávania bude predkladanie nového dokladu žiadateľom o pobyt, ktorý bude potrebný k žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania. Týmto dokladom bude súhlas obce o tom, že ubytovanie v nehnuteľnosti, kde sa bude štátny príslušník tretej krajiny podľa § 23 zdržiavať počas pobytu, spĺňa podmienky podľa osobitného predpisu. Osobitnými predpismi, na ktoré odkazuje zákon o pobyte cudzincov je 62 písm. f) zákona č. 355/2007 Z. z.o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a § 8 ods. 1 vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Podľa tejto vyhlášky musí byť obytná plocha bytu nižšieho štandardu najmenej 12 m2 na užívateľa a 6 m2 na každú ďalšiu osobu, ktorá s ním žije v domácnosti. Úžitková plocha bytu nižšieho štandardu musí byť najmenej 15 m2. Tieto požiadavky musia byť splnené aj doteraz podľa platnej právnej úpravy, avšak žiadateľ ich nemusel dokladať súhlasom obce.
- Cudzinec, ktorý bude žiadať o prechodný pobyt na účely zamestnania v cestnej hromadnej doprave nebude musieť k žiadosti o udelenie prechodného pobytu doložiť doklad preukazujúci zabezpečenie ubytovania počas pobytu.
Zmeny v Zákonníku práce v oblasti zákazu zachovávať mlčanlivosť o mzde
Častokrát zamestnávatelia zakotvovali do svojich pracovných zmlúv povinnosť zamestnanca zachovávať mlčanlivosť o svojej mzde. Takéto ustanovenie už po prijatí novely zákona o službách zamestnanosti bude neplatné.
Navrhované znenie novely uvádza, že „zamestnávateľ nesmie zamestnancovi uložiť povinnosť zachovávať mlčanlivosť o jeho pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania. Nikto nesmie byť na pracovisku prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že nezachová mlčanlivosť o svojich pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania. Ustanovenia pracovnej zmluvy alebo inej dohody, ktorými sa zamestnanec zaväzuje zachovávať mlčanlivosť o svojich pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania, sú neplatné.“
Ako uvádza dôvodová správa k novela, navrhované úprava prispeje aj k posilneniu aplikácie zásady poskytovania rovnakej mzdy za rovnakú prácu.