Okamžité skončenie je jedným zo spôsobov skončenia pracovného pomeru. Na rozdiel od výpovede sa pracovný pomer končí doručením okamžitého skončenia zamestnancovi, nie až uplynutím výpovednej doby.
Okamžité skončenie pracovného pomeru je možné len z dôvodov výslovne uvedených v § 68 Zákonníka práce.
Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer len vtedy, ak zamestnanec:
Zamestnávateľ musí okamžite skončiť pracovný pomer v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol.
Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer:
Aj s týmito zamestnancami s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer z dôvodov pre okamžité skončenie, avšak len výpoveďou s výpovednou dobou. V tomto prípade sa neuplatní ustanovenie o zákaze výpovede v ochrannej dobe.
Zamestnanec môže okamžite skončiť svoj pracovný pomer z dôvodu, ak:
Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. V prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Aby bolo okamžité skončenie pracovného pomeru platné, musí ho zamestnávateľ aj zamestnanec:
Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
Ak u zamestnávateľa pôsobia zástupcovia zamestnancov, okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný s nimi vopred prerokovať. Pokiaľ tak neurobí, je okamžité skončenie pracovného pomeru neplatné.
Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať okamžité skončenie pracovného pomeru do dvoch pracovných dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.
Upozorňujeme tiež na ustanovenie § 12 ods. 2 Zákonníka práce, v zmysle ktorého ak sa vyžaduje prerokovanie so zástupcami zamestnancov, zamestnávateľ, u ktorého nepôsobia zástupcovia zamestnancov, môže konať samostatne.
V zmysle § 240 ods. 9 Zákonníka práce môže zamestnávateľ dať:
výpoveď alebo s nimi okamžite skončiť pracovný pomer len s predchádzajúcim súhlasom týchto zástupcov zamestnancov.
Kontaktujte nás
Máte záujem o naše služby?
Neváhajte a kontaktujte nás.