Zmena obchodného mena na obchodnom registri
OTÁZKA
Akým spôsobom môžem zmeniť obchodné meno spoločnosti v obchodnom registri?
ODPOVEĎ:
Zmeniť obchodné meno na obchodnom registri nie je náročný proces čo sa týka vyplnenia samotného podania, ako aj počtu príloh, ktoré sa k podaniu dokladajú. Pokiaľ chce navrhovateľ zmeniť obchodné meno, vypíše návrh na zápis zmeny, ktorý nájde na stránke ministerstva spravodlivosti. Návrhov na zápis zmeny je viac, je potrebné si vybrať zmenový formulár podľa právnej formy subjektu.
Zmenový formulár obsahuje dva stĺpce. V ľavom sa zapisujú navrhované nové údaje a v pravom údaje, ktoré sa navrhujú z obchodného registra vymazať. Je teda potrebné zaškrtnúť políčko “obchodné meno” a vypísať ľavý stĺpec, v ktorom sa uvedie nové obchodné meno a pravý stĺpec, do ktorého sa napíše obchodné meno, kto sa požaduje vymazať. Vo formulári sa vypisuje v úvode aj súd, ktorému je podanie určené, ako aj vložka a oddiel, ktoré nájdete v samotnom výpise konkrétnej spoločnosti. Tiež je potrebné vypísať aj zoznam príloh a v závere podania aj kto a kde podanie podpísal. Tiež sa zvolí, či sa výsledok podania doručí do elektronickej schránky navrhovateľa alebo poštou. Od 1.10.2020 už nie je možné listinné podanie do obchodného registra. Návrh do obchodného registra je možné podať len elektronicky cez slovensko.sk.
K návrhu na zápis zmeny obchodného mena sa prikladajú prílohy, ktorými sú:
- rozhodnutie jediného spoločníka alebo zápisnica z valného zhromaždenia
- plná moc, ak podáva návrh splnomocnená osoba
- dokladá sa aj úplné znenie zakladateľskej listiny alebo spoločenskej zmluvy, prípadne jej dodatok
Podpis spoločníka na rozhodnutí, prípadne podpisy na zápisnici z valného zhromaždenia sa nevyžadujú úradne overené v prípade zmeny obchodného mena.
Prečítajte si aj: Kedy sa pri zmenách v s.r.o. vyžadujú overené podpisy?
Ak sa návrh na zmenu obchodného mena podal elektronicky, súdny poplatok bude 33 euro a o návrhu rozhodne súd do dvoch pracovných dní (dĺžka závisí aj od spôsobu zaplatenia súdneho poplatku).
Prečítajte si aj: Ako dlho trvá zápis zmeny v obchodnom registri?
Zmenu nie je potrebné v tomto prípade oznamovať živnostenskému registru, nakoľko ten by mal zmenu automaticky prevziať z registra obchodného. Zmenu obchodného mena odporúčame oznámiť príslušnému správcovi dane – daňovému úradu.
OTÁZKA
Dobrý deň, čo môže navrhovateľ urobiť, ak registrový súd omylom vykoná nesprávny alebo neúplný zápis údajov do obchodného registra, hoci návrh na zápis a priložené listiny boli správne?
ODPOVEĎ:
Dobrý deň, podľa § 278 Civilného mimosporového poriadku (CMP) sa za konania vo veciach obchodného registra považujú konanie o zápise údajov do obchodného registra, konanie o zosúladenie údajov so skutočným právnym stavom a konanie o zrušenie zápisu údajov z obchodného registra.
Konanie o zápise údajov je primárne upravené v zákone o obchodnom registri, najmä v ustanoveniach o príslušnosti súdu (§ 4 ZOR) a o zverejňovaní údajov (§ 10 ZOR), ako aj v § 282 až 288 CMP. Ide o rýchly a formalizovaný postup, pri ktorom sa nevydáva súdne rozhodnutie o obsahu zápisu. Registrový súd pri tomto konaní skúma iba formálne predpoklady a nevykonáva dokazovanie materiálneho stavu. Zápis sa vykoná bez rozhodnutia, čo odlišuje toto konanie od ostatných typov. V prípade, že súd návrh na zápis odmietne, navrhovateľ má možnosť podať námietky podľa § 282 až 288 CMP.
Konanie o zosúladenie údajov má za cieľ dosiahnuť súlad medzi zapísanými údajmi a skutočným právnym stavom. Ide o konanie s deklaratórnym účinkom. Upravuje ho najmä Civilný mimosporový poriadok, ktorý sa v tomto prípade dopĺňa o niektoré ustanovenia zákona o obchodnom registri. Na rozdiel od konania o zápise údajov, v tomto prípade registrový súd skúma aj materiálne predpoklady. Zápis údajov sa vykonáva až na základe súdneho rozhodnutia.
Konanie o zrušenie zápisu údajov slúži na odstránenie zápisu, ktorý bol vykonaný bez splnenia materiálnych predpokladov, napríklad ak bol zápis urobený na základe vecne nesprávneho návrhu. Aj toto konanie je upravené v CMP a jeho výsledkom je súdne rozhodnutie, na základe ktorého sa následne vykoná výmaz z obchodného registra. V registri sa poznamená, že zápis bol zrušený, pretože neboli splnené zákonné podmienky, pričom túto skutočnosť výslovne upravuje § 303 ods. 2 CMP. Dôležité je, že nie je možné zrušiť zápis, ktorý bol vykonaný na základe konania o zosúladenie údajov, pretože tomu bráni prekážka rozhodnutej veci.
Ak dôjde k situácii, že registrový súd (napr. vyšší súdny úradník) nesprávne zapíše údaj alebo opomenie zapísať niektorý údaj, hoci návrh a listiny boli správne vyplnené a súladné so zákonom, navrhovateľ nemá možnosť podať námietky podľa § 8 ods. 1 zákona č. 530/2013 Z.z. o obchodnom registri, pretože tieto nie sú prípustné, ak bol zápis vykonaný „v súlade s návrhom“.
Od 1. decembra 2021 však zákon umožňuje nápravu prostredníctvom § 8 ods. 8 Zákona o OR. „Ak registrový súd vykonal zápis podľa odseku 1, avšak údaj nebol zapísaný v súlade s návrhom na zápis, na základe žiadosti navrhovateľa podanej predsedovi registrového súdu registrový súd v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) zápis bezodkladne opraví; to neplatí, ak išlo o použitie aktuálnych hodnôt referenčných údajov. Žiadosť podľa prvej vety nemožno podať, ak už došlo k inej zmene zapísaného údaja. Ustanovenie odseku 2 sa použije primerane.“
Navrhovateľ môže podať žiadosť predsedovi registrového súdu o opravu zápisu, ak ten nezodpovedá obsahu návrhu. Registrový súd potom v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR zabezpečí bezodkladnú opravu údajov v registri, vystaví nové potvrdenie o vykonaní zápisu a aktualizovaný výpis z obchodného registra.
Žiadosť o opravu zapísaných údajov v obchodnom registri by mala obsahovať najmä tieto náležitosti:
-
Označenie príslušného registrového súdu, ktorému sa žiadosť adresuje.
-
Presné špecifikovanie údajov, ktorých oprava sa požaduje.
-
Odkaz na pôvodný návrh, z ktorého pri zápise údajov registrový súd vychádzal.
-
Spisová značka alebo číslo konania, v rámci ktorého došlo k nesprávnemu alebo neúplnému zápisu do obchodného registra.
-
Podpis oprávnenej osoby, ktorá koná v mene zapísanej osoby, alebo podpis jej splnomocneného zástupcu.
Prečítajte si aj: