Slovenské občianstvo po svadbe s cudzincom
V tomto článku si priblížime možnosti nadobudnutia štátneho občianstva SR manželom / manželkou slovenského občana podľa zákona č. 40/1993 Z....
PREČÍTAŤ ČLÁNOKPripravíme všetky potrebné dokumenty a osobne s vami pôjdeme na cudzineckú políciu podať žiadosť o obnovenie pobytu.
Všetky poplatky cudzineckej polície (už po zvyšovaní od 1.4.2024) nájdete v našom článku Poplatky cudzineckej polície.
S účinnosťou od 15.7.2024 platí, že ak štátny príslušník tretej krajiny k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu nepriloží zákonom požadované prílohy, je povinný tak urobiť najneskôr do 30 dní od podania žiadosti, inak policajný útvar konanie zastaví. Proti takému rozhodnutiu sa nemožno odvolať.
V odôvodnených prípadoch môže policajný útvar túto lehotu na žiadosť štátneho príslušníka tretej krajiny predĺžiť o 15 dní. Policajný útvar o povinnosti podľa prvej vety písomne poučí štátneho príslušníka tretej krajiny, v písomnom poučení policajný útvar uvedie aj informáciu o tom, ktoré náležitosti musí štátny príslušník tretej krajiny priložiť.
Dôvodová správa: „Na základe uvedeného bol pôvodný text § 34 ods. 4 nahradený právnou úpravou, ktorá vychádza z požiadaviek aplikačnej praxe, kedy sa v prípade podania neúplnej žiadosti o obnovenie prechodného pobytu žiadateľovi stanovuje lehota 30 dní na doloženie chýbajúcich dokladov k žiadosti. Navrhovaná úprava umožňuje túto lehotu na žiadosť štátneho príslušníka tretej krajiny predĺžiť o 15 dní. V prípade, ak túto lehotu žiadateľ nestihne, policajný útvar konanie o obnovenie prechodného pobytu zastaví. Zároveň sa odbúra administratívna záťaž policajného útvaru, ktorý nebude musieť písomne vyzývať žiadateľa na doloženie chýbajúcich dokladov k žiadosti. Ustanovuje sa povinnosť policajného útvaru v písomnom poučení uviesť zoznam dokladov, ktoré musí štátny príslušník tretej krajiny k žiadosti doložiť.“
Policajný útvar môže obnoviť prechodný pobyt najviac na obdobie 3 rokov ak predpokladaný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny bude trvať najmenej toto obdobie. V praxi sme sa stretli s tým, že sa cudzincom obnovuje (predlžuje) pobyt na účel podnikania na ďalších 1,5 až 2 roky.
Cudzinec nesmie mať nedoplatky:
Podľa § 34 ods. 5 zákona o pobyte cudzincov „Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má udelený prechodný pobyt na účel podnikania, ku dňu podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania nesmie mať evidované nedoplatky voči daňovému úradu, colnému úradu, evidované nedoplatky na poistnom na sociálne poistenie a zdravotná poisťovňa neeviduje voči nemu pohľadávky po splatnosti podľa osobitných predpisov63c) z tohto podnikania a zo všetkých obchodných spoločností a družstiev, v ktorých mene koná. Ak štátny príslušník tretej krajiny nie je daňovníkom alebo nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie, priloží doklad potvrdzujúci túto skutočnosť.“ Momentálne si už oddelenia cudzineckej polície žiadajú potvrdenie o nedoplatkoch samé. Cudzinecké polície žiadajú potvrdenia ku dňu podania žiadosti o obnovenie pobytu. Nedoplatky ku dňu podania žiadosti sú dôvodom na zamietnutie žiadosti o obnovenie, aj keď sú nedoplatky dodatočne uhradené.
S účinnosťou od 15.7.2024 by malo postačovať, ak štátny príslušník tretej krajiny preukáže zdaniteľný príjem z podnikania alebo zisk po zdanení obchodnej spoločnosti alebo družstva výpisom z účtu. Nevyžaduje sa potvrdenie o zostatku na účte, ako v minulosti.
S účinnosťou od 15.7.2024 platí, že štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má udelený prechodný pobyt na účel podnikania ku dňu podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania nesmie mať evidované nedoplatky voči daňovému úradu, colnému úradu, evidované nedoplatky na poistnom na sociálne poistenie a zdravotná poisťovňa neeviduje voči nemu pohľadávky po splatnosti podľa osobitných predpisov z tohto podnikania a zo všetkých obchodných spoločností a družstiev, v ktorých mene koná, to neplatí, ak štátny príslušník tretej krajiny evidované nedoplatky a pohľadávky uhradí do 20 dní od podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania. Policajný útvar poučí žiadateľa o povinnosti nedoplatky uhradiť. Ak štátny príslušník tretej krajiny nie je daňovníkom alebo nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie, priloží doklad potvrdzujúci túto skutočnosť.
Dôvodová správa: „Navrhovanou právnou úpravou sa vychádza v ústrety tým štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí z rôznych dôvodov nemali vedomosť o nedoplatkoch a pohľadávkach voči svojej osobe, alebo tým, ktorí z objektívnych dôvodov ku dňu podania žiadosti nevedeli tieto nedoplatky a pohľadávky uhradiť. V prípade, ak štátny príslušník tretej krajiny tieto nedoplatky a pohľadávky uhradí do 20 dní od podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania, nebude táto skutočnosť dôvodom na zamietnutie žiadosti o obnovenie prechodného pobytu.“
Súčinnosťou od 15.7.2024 platí, že finančné zabezpečenie sa nemusí preukazovať pri obnovení prechodného pobytu na účel zamestnania.
Súčinnosťou od 15.7.2024 platí, že žiadosť o obnovenie prechodného pobytu na účel zamestnania policajný útvar neprijme aj vtedy, ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nedoručil policajnému útvaru potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré obsahuje súhlas s jeho obsadením, alebo ak od vydania takého potvrdenia uplynulo viac ako 90 dní.
Zabezpečenie ubytovania nie je potrebné preukazovať, aj štátny príslušník tretej krajiny, ktorému bol udelený prechodný pobyt na účel zamestnania je zamestnaný v medzinárodnej doprave.
Dôvodová správa: „Navrhovanou úpravou sa zjednocujú výnimky z povinnosti štátneho príslušníka tretej krajiny preukazovať zabezpečenie ubytovania na území Slovenskej republiky. Rovnako ako v konaní o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania, sa pre vodičov medzinárodnej dopravy zavádza oslobodenie od povinnosti mať zabezpečené ubytovanie aj v konaní o obnovenie prechodného pobytu na účel zamestnania.“
Policajný útvar zamietne žiadosť o obnovenie prechodného pobytu najmä v prípadoch, ak
Novela zákona o pobyte cudzincov doplnila aj dôležitú zmenu v neprospech cudzincov. Od 15.07.2024 platí, že platnosť prechodného pobytu, trvalého pobytu alebo tolerovaného pobytu, ktorá by inak uplynula počas mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny, sa predlžuje až do uplynutia dvoch mesiacov od odvolania mimoriadnej situácie; TO NEPLATÍ, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorého žiadosť o obnovenie prechodného pobytu bola zamietnutá.
Upozorňujeme, že prechodný pobyt sa po skončení jeho platnosti až do rozhodnutia o žiadosti o obnovenie prechodného pobytu považuje za oprávnený na území Slovenskej republiky.
Aké majú povinnosti a možnosti prihlásenia dieťaťa na cudzineckú políciu? Aké sú lehoty a postup? Aké dokumenty sú k tomu...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎO možnostiach získania turistických „C“ víz sme písali v našom článku: Postup získania schengenského víza C– turistické víza Prečítajte si aj:...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎAké doklady potrebujem k tomu, aby som na Slovensku ako občan EÚ získal pobyt?
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ