
Zmeny v obchodnom zákonníku od 1.10.2020
Dňa 22.10.2019 bol schválený zákon č. 390/2019 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa Obchodný zákonník. Prijatím tohto zákona došlo...
PREČÍTAŤ ČLÁNOKPokiaľ chce spoločník spoločnosti spoločnosť opustiť, jednou z možností je prevod jeho obchodného podielu na inú osobu. Celý proces zabezpečíme za vás.
Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel na inú osobu, ak to spoločenská zmluva pripúšťa. K prevodu obchodného podielu sa vyžaduje súhlas valného zhromaždenia, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
Zmluva o prevode obchodného podielu môže byť aj bezodplatná, podpisy na zmluve sa musia osvedčiť. Nadobúdateľ, ktorý nie je spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve, prípadne stanovám, ak boli prijaté.
Prevodca ručí za splácanie vkladu nadobúdateľom tohto podielu. Pri prevode väčšinového obchodného podielu je potrebné doložiť do obchodného registra aj súhlas správcu dane preukazujúci, že prevodca resp. nadobúdateľ obchodného podielu nemá nedoplatky na daniach.
V prípade väčšinového obchodného podielu nastávajú účinky prevodu až zápisom do obchodného registra. V prípadoch, keď sa neprevádza väčšinový obchodný podiel nastávajú účinky prevodu voči spoločnosti odo dňa doručenia zmluvy o prevode obchodného podielu spoločnosti, ak nenastanú až s neskoršou účinnosťou zmluvy, nie však skôr, ako valné zhromaždenie vysloví súhlas s prevodom obchodného podielu, ak sa podľa zákona alebo spoločenskej zmluvy súhlas valného zhromaždenia na prevod obchodného podielu vyžaduje.
Koho mám uviesť v návrhu do obchodného registra v kolonke "navrhovateľ"?
PREČÍTAŤ ODPOVEĎAko dosiahnuť zhodu údajov v živnostenskom a obchodnom registri?
PREČÍTAŤ ODPOVEĎAkým spôsobom je možné vykonať zmeny v obchodnom registri?
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ