Zrušenie a zánik nadácie – dôvody zrušenia, postup
Ukončenie činnosti nadácie prebieha v dvoch krokoch – zrušenie a zánik. Nadácia zaniká dňom výmazu z príslušného registra. Samotnému zániku nadácie predchádza jej...
PREČÍTAŤ ČLÁNOKZrušenie živnosti je možné buď prostredníctvom osobnej návštevy príslušného úradu, alebo elektronicky. Príslušný je odbor živnostenského podnikania na okresnom úrade v mieste bydliska, ktorý zároveň plní úlohu jednotného kontaktného miesta (JKM). Ak potrebujete pomoc, neváhajte sa na nás obrátiť.
Pri pozastavení si musí každý podnikateľ uvedomiť praktické dôsledky, pretože živnosť možno pozastaviť na najmenej 6 mesiacov a najviac tri roky. Ak zvolíte dobu dlhšiu než 6 mesiacov, svoje rozhodnutie ešte môžete zmeniť prostredníctvom oznámenia.
Veľmi dôležitým údajom pri rušení živnosti je dátum, kedy má k zrušeniu dôjsť. Podnikateľ si ho uvádza sám, ak tak neurobí, platí, že živnosť bude zrušená na druhý deň po doručení oznámenia JKM – od toho dňa už nemôže vykonávať činnosť v danom predmete podnikania.
Nakoľko je odbor živnostenského podnikania zároveň JKM, oznamovaciu povinnosť pri rušení živnosti voči daňovému úradu, Sociálnej povinnosti a zdravotnej poisťovni splní za vás. V súvislosti s tým však upozorňujeme na dve skutočnosti, a síce že:
Predpokladom pre prevádzkovanie baru je platné osvedčenie o živnostenskom oprávnení na voľnú živnosť „Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu“ (poradové...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎPredmet podnikania Chov, spracovanie a obchodovanie s chránenými živočíchmi je zaradený medzi voľné živnosti. Avšak chov sladkovodných rýb podľa § 3 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎMám záujem otvoriť reštauráciu, prípadne bar. Akú činnosť musím mať, aké povolenie, aby som to mohol zrealizovať?
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ