Ako pracujú realitné kancelárie na Slovensku

Momentálne je na Slovenskom trhu aktívnych približne 4.000 realitných kancelárii. Klienti našej advokátskej kancelárie sa stretávajú s pozitívnymi ale aj negatívnymi skúsenosťami so sprostredkovateľmi. Prinášame vám preto tento článok aby ste sa vedeli zorientovať a správne si vybrať vhodného partnera pre predaj vašej nehnuteľnosti.

Provízie

V prípade nájmov je štandard, že realitná kancelária si od prenajímateľa zoberie ako províziu jednomesačné nájomné. Vy ako nájomca by ste nemali platiť žiadnu ďalšiu províziu. Bohužiaľ sa však stáva, že realitná kancelária si berie províziu aj od nájomcu ako aj prenajímateľa. Od nájomcu sa vyžaduje, aby vopred zložil depozit (štandardne vo výške jednomesačného nájmu) pre prípad vzniku škody na nehnuteľnosti počas doby nájmu. Tento depozit sa zvykne buď vrátiť nájomcovi po skončení nájmu alebo sa započíta ako posledná splátka nájomného.

V prípade predaja nehnuteľnosti sa provízia zvykne vypočítať z hodnoty nehnuteľnosti. Tá sa pohybuje okolo 2-4%. Ako obvyklú províziu pri predaji nehnuteľnosti v hodnote 100.000 EUR teda považujte cca 2.000 EUR.

Čo by malo byť v cene provízie?

Realitná kancelária by v rámci provízie mala poskytnúť svojmu klientovi určitý balík služieb. Správny partner sa postará o celý proces predaja/kúpy od prvej obhliadky až po doručenie nového listu vlastníctva klientovi.

Realitná kancelárie na Slovensku štandardne v cene provízie ponúkajú: 

  • Zabezpečenie inzercie nehnuteľnosti
  • Obhliadky so záujemcami o nehnuteľnosť
  • Vypracovanie kúpnej alebo nájomnej zmluvy advokátom
  • Sprostredkovanie financovania nehnuteľnosti
  • Kolok vo výške 66 EUR za štandardný neurýchlený vklad na kataster nehnuteľností
  • Sprevádzanie klienta celým procesom predaja/prenájmu 

Niektoré realitné kancelárie pre svojich klientov navyše zabezpečujú autorizáciu zmluvy advokátom. Asi najväčšou výhodou autorizácie je ochrana účastníkov zmluvy pred zneužitím totožnosti či už na strane nadobúdateľa alebo prevádzajúceho. Viac o autorizácii zmlúv pri predaji nehnuteľnosti si prečítajte v našom článku.

Realitná kancelária ako exkluzívny partner

Pri výbere partnera pre sprostredkovanie predaja vašej nehnuteľnosti sa často krát stretnete, že realitná kancelária sa snaží o exkluzivitu predaja/prenájmu vašej nehnuteľnosti. Znamená to, že nehnuteľnosť bude mať v ponuke len jedna realitná kancelária.

Zdá sa vám, že je nevýhodné aby vašu nehnuteľnosť predával len jeden partner? Myslíte si, že čím viac firiem ponúka vašu nehnuteľnosť, tým väčšia šanca je na predaj? Zastávame názor, že exkluzivita je skôr výhodou ako nevýhodou. Predstavte si, že tú istú nehnuteľnosť ponúka 10 realitných kancelárii. Každá realitná kancelária si pýta inú výšku provízie. Je fakt, že vaša nehnuteľnosť sa objaví v inzercii s desiatimi rôznymi cenami. Záujemca sa tak oprávnene cíti chaoticky.

Vyššie napísané platí však len v prípade, že partner, ktorého si vyberiete je seriózny a etablovaný. Aby ste si ho preverili, môžete jednej kancelárii poskytnúť exkluzivitu napríklad na jeden mesiac a uvidíte, či ste so spoluprácou spokojní a exkluzivitu partnerovi ponecháte alebo nie.

Akú má Vaša nehnuteľnosť hodnotu?

Jednou z podstatných úloh realitnej kancelárie je určiť reálnu hodnotu nehnuteľnosti. Predávajúci väčšinou má svoju predstavu o cene. Tá je však často krát vyššia ako je jej skutočná hodnota. Seriózna realitná kancelária vie, kde sa pohybujú ceny v závislosti od typu nehnuteľnosti a upozorní svojho klienta na cenové rozpätie, kde sa približne hodnota nehnuteľnosti pohybuje. Aj realitná kancelária musí fungovať efektívne a nemá záujem mať v ponuke nepredajné nehnuteľnosti.

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Zlúčenie či vyčlenenie pozemkov – parciel

Mám spoluvlastnícky podiel na viacerých parcelách, ktoré ale tvoria jeden súvislý pozemok. Chcela by som vyčleniť svoju časť z týchto parciel...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Môže založiť spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov napr. 2/3-nová väčšina vlastníkov (v našom prípade 6) bez vedomia ostatných vlastníkov (3)?

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Kedy sa platí daň za nehnuteľnosť?

Daň z nehnuteľností platí osoba, ktorá je daňovníkom dane z nehnuteľností a vlastní nehnuteľnosť, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností a osoba, ktorá je vlastníkom...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie