Návrh na zvýšenie výživného
Pri konaní o rozvod manželstva, z ktorého sú maloleté deti, je toto konanie spravidla spojené aj s konaním o úprave práv a povinnosti k maloletým deťom...
PREČÍTAŤ ČLÁNOKVysporiadanie BSM, rozdelenie majetku a mnohé ďalšie nepríjemnosti, ktoré musia manželia po rozvode riešiť, predstavujú náročnejší proces. Naša advokátska kancelária disponuje bohatými skúsenosťami a znalosťami aj z týchto oblastí práva, čím Vám dokážeme zabezpečiť kvalitnú oporu pri vzniknutej situácii.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) predstavuje špecifickú úpravu majetkových vzťahov, kde neexistujú presne vymedzené podiely spoluvlastníkov – manželov. Okrem vecí získaných napríklad darovaní alebo dedním do neho patrí všetko, čo získali za trvania manželstva.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) predstavuje špecifickú úpravu majetkových vzťahov, kde neexistujú presne vymedzené podiely spoluvlastníkov – manželov. Patrí do neho na určité výnimky (veci získané dedením, veci darované a i.) všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.
Prečítajte si aj: Vyporiadanie majetku po rozvode manželstva
BSM je nerozlučne späté s manželstvom. Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
Zánikom manželstva však bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká a v takom prípade je nutné majetok patriaci do BSM vysporiadať. Občiansky zákonník upravuje tri základné spôsoby vysporiadania BSM:
V prípade podania návrhu na vysporiadanie BSM na súd treba rátať so súdnym poplatkom v hodnote 66 EUR. Po skončení súdneho konania, ak vec skončí rozsudkom sa platí súdny poplatok 3 % z celkovej hodnoty majetku patriaceho do BSM, 1 % z hodnoty, ak vec skončí súdnym zmierom.
Prečítajte si aj:
Je prosím možné, že obaja manželia počas manželstva dobrovoľne podpíšu rozdelenie majetku nadobudnutého počas manželstva akýmkoľvek dielom a zároveň aj zrušenie...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎKoľko treba počítať, že ma bude stáť rozvod? Koľko sú poplatky súdu a aké sú sadzby vašej advokátskej kancelárie za...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎSom invalidná dôchodkyňa. S manželom sme sa pred 3 mesiacmi rozviedli, nie som schopná sa uživiť nakoľko ma nikto momentálne...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ