Zmeny v s.r.o. – kedy je potrebný overený podpis
Zmeny v s.r.o. Obchodný zákonník v § 127a ods. 3 ustanovuje, že „pravosť podpisu predsedu valného zhromaždenia musí byť úradne...
PREČÍTAŤ ČLÁNOKZabezpečíme kompletný právny servis pri vymenovaní či odvolaní prokuristu.
Prokurista je podľa zákona vždy len fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, na základe tzv. prokúry, splnomocnená na všetky právne úkony (výnimku predstavuje len scudzovanie a zaťažovanie nehnuteľností), ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, aj keď sa na ne inak vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Prokúru je pritom možné udeliť aj viacerým osobám.
Právomoc udeliť prokúru, a teda vymenovať prokuristu, má v s.r.o. valné zhromaždenie, pokiaľ spoločenská zmluva, príp. stanovy neurčujú inak.
Dôležité informácie k zmenám v s.r.o. v našom článku: Zmeny v obchodnom registri
Udelenie prokúry je účinné od zápisu do obchodného registra. Návrh na zápis prokúry do obchodného registra musí obsahovať meno a bydlisko prokuristu a spôsob, akým sa za podnikateľa podpisuje. Ak bola prokúra udelená viacerým osobám, musí návrh obsahovať aj určenie, či každý prokurista môže konať samostatne, prípadne koľko prokuristov musí konať spoločne.
Podobný postup ako pri vymenovaní prokuristu platí aj pri jeho odvolávaní. V tomto prípade však zo zákona nevyplýva povinnosť ohlásiť túto skutočnosť obchodnému registru. Na druhej strane, v dôsledku toho, že je prokurista v obchodnom registri stále zapísaný, podnikateľa by úkony voči tretím osobám, aj keď už odvolaného prokuristu, stále zaväzovali, preto sa ohlásenie odporúča.
Prečítajte si aj: Prokurista – aké má práva a povinnosti?
Zmena obchodného mena v obchodnom registri: Postup, podmienky a právne poradenstvo pre úspešnú zmenu názvu.
PREČÍTAŤ ODPOVEĎTrvanie zápisu zmeny v obchodnom registri: Časový rámec, postup a právne poradenstvo pre podnikateľov.
PREČÍTAŤ ODPOVEĎV spoločnosti chceme zmeniť štatutára, ako máme postupovať?
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ