Osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí

Otázka:

Mám záujem o získanie osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí, eventuálne aj slovenské štátne občianstvo. Moja stará mama bola Slovenka. Preto sa domnievam, źe by som mohla žiadať o toto osvedčenie. Čo musím splniť?

Odpoveď:

Postavenie Slovákov žijúcich v zahraničí upravuje zákon č. 474/2005 Z. z. o Slovákoch žijúcich v zahraničí a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí“). Podľa § 2 sa Slovákom žijúcim v zahraničí rozumie osoba:

  • ktorá nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a je štátnym občanom Slovenskej republiky, alebo
  • nie je štátnym občanom Slovenskej republiky, ale uchováva si národné povedomie, a on alebo jeho predok v priamom rade má slovenskú národnosť“ 

Národným povedomím sú: aktívne prejavy hlásenia sa k slovenskému národu a k hodnotám, ktoré reprezentujú slovenský jazyk, slovenské kultúrne dedičstvo a tradície. 

Pre uplatnenie si práv, ktoré právny poriadok priznáva Slovákom žijúcim v zahraničí je potrebné vydanie osvedčenia o postavení Slováka žijúceho v zahraničí. Osvedčenie vydáva úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Žiadosť o vydanie osvedčenia je možné podať na Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí v Bratislave alebo v zahraničí na zastupiteľskom úrade alebo konzulárnom úrade Slovenskej republiky v štáte, v ktorom má žiadateľ pobyt. 

Osvedčenie môže byť vydané žiadateľovi, ktorý spĺňa vyššie uvedenú definíciu Slováka žijúceho v zahraničí, nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo čin, ktorý je podľa zákonov Slovenskej republiky úmyselným trestným činom a nevykonáva činnosť poškodzujúcu záujmy Slovenskej republiky. 

Žiadosť sa podáva na predpísanom tlačive a spolu so žiadosťou je potrebné predložiť prílohy, najmä:

  • doklad preukazujúci slovenskú národnosť žiadateľa alebo jeho predka (Slovenská národnosť sa podľa § 7 zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí: „preukazuje úradným dokladom potvrdzujúcim túto skutočnosť, ktorým je najmä rodný list alebo krstný list, výpis z matriky, osvedčenie o štátnom občianstve alebo osvedčenie o trvalom pobyte žiadateľa, ak obsahuje zápis o národnosti podľa práva štátu, ktorého orgán osvedčenie vydal.“)
  • doklad preukazujúci uchovanie si národného povedomia („Národné povedomie sa preukazuje vyhlásením žiadateľa o výsledkoch jeho verejnej činnosti, ktoré preukazujú jeho národné povedomie, alebo písomným svedectvom krajanskej organizácie pôsobiacej v mieste jeho pobytu, a ak taká nie je, písomným svedectvom aspoň dvoch Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí majú pobyt v tom istom štáte ako žiadateľ.“)
  • výpis z registra trestov štátu, ktorého je občanom alebo v ktorom má pobyt, nie starší ako tri mesiace (výpis z registra trestov musí byť platný pre celé územie štátu, ktorý ho vydal)
  • správny poplatok vo výške 10 EUR
  • ďalšie dokumenty, ak sú požadované Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí o žiadosti rozhodne v lehote 60 dní. 

Na základe vydaného osvedčenia o postavení Slováka žijúceho v zahraničí môže občan štátu nepatriaceho do Európskej únie požiadať o udelenie prechodného pobytu Slováka žijúceho v zahraničí. Následne, ak má nepretržitý pobyt na území Slovenskej republiky najmenej tri roky bezprostredne predchádzajúce podaniu žiadosti, môže požiadať o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky

V prípadoch, kedy bol predok štátnym občanom Slovenskej republiky (resp. aj Československej republiky) môže v niektorých prípadoch do úvahy prichádzať aj možnosť, že jeho potomkovia nadobudli štátne občianstvo Slovenskej republiky narodením. Za účelom preverenia nadobudnutia štátneho občianstva narodením je možné požiadať o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve. Keďže od nadobudnutia štátneho občianstva predkom, od ktorého by sa štátne občianstvo odvodzovalo, až do súčasnosti mohlo dôjsť k viacerým zmenám právnej úpravy nadobudnutia štátneho občianstva je na takéto posúdenia potrebné detailné preverenie všetkých rozhodujúcich skutočností ako napr. dátum a miesto narodenia predkov, dátum uzavretia manželstva a podobne.

Otázka

Mám pobyt na základe Slováka žijúceho v zahraničí, bývam tu 4 roky, či môžem požiadať na Slovenské občianstvo?

Odpoveď:

Áno, v zmysle § 7 ods. 3 písm. a) zákona č. 40/1993 Z .z. o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorému bolo vydané osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a), ak má nepretržitý pobyt na území Slovenskej republiky najmenej tri roky bezprostredne predchádzajúce podaniu žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky.“ 

 
Podmienkou v odseku 1 písm. a) je 8-ročný nepretržitý pobyt na území Slovenska.
 
Na základe uvedeného môže osoba s postavením Slováka žijúceho v zahraničí požiadať o štátne občianstvo po 3 rokoch nepretržitého pobytu na Slovensku. Upozorňujeme, že nestačí, aby bol pobyt udelený po dobu 3 rokov, ale vyžaduje sa, aby sa cudzinec počas celej tejto doby reálne na Slovensku zdržiaval. 

Otázka

Som Slovák žijúci v zahraničí a na Slovensku žijem už 5 rokov. Mám udelený prechodný pobyt ako Slovák žijúci v zahraničí. Mal by som sa na Slovensku zdržiavať tri roky, alebo stačí, že som tu počas 5 rokov bol celkovo tri roky?

Odpoveď:

V zmysle § 7 ods. 3 zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve: „Žiadateľovi, ktorému bolo vydané osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí, možno udeliť štátne občianstvo Slovenskej republiky bez splnenia podmienky uvedenej v odseku 1 písm. a) (8 ročná podmienka pobytu), ak:

  1. má nepretržitý pobyt na území Slovenskej republiky najmenej tri roky bezprostredne predchádzajúce podaniu žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky alebo
  2. má na území Slovenskej republiky povolený pobyt a významne sa zaslúžil o prínos pre komunitu Slovákov žijúcich v zahraničí, z ktorej pochádza, v oblasti ekonomickej, vedeckej, technickej, kultúrnej, sociálnej alebo športovej.

Ministerstvo vnútra a Okresný úrad Bratislava, oddelenie štátneho občianstva nám telefonicky potvrdili, že sa vyžaduje skutočné fyzické zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky počas celej doby troch rokov pred podaním žiadosti.

 

Článok na túto tému si môžete prečítať na našom webe: https://www.akmv.sk/statne-obcianstvo-pre-slovaka-zijuceho-v-zahranici/

Ako advokátska kancelária vám môžeme pomôcť s vybavovaním prechodného pobytu alebo žiadosťou o občianstvo. Viac o našich službách nájdete na: https://www.akmv.sk/pravne-sluzby/udelenie-ziskanie-obcianstva/