Prechodný pobyt cudzinca

Najpodstatnejší zákon, ktorý upravuje pobyte cudzincov na Slovensku je zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyt cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších právnych predpisov. Cudzincom sa na účely zákona rozumie každý, kto nie je štátnym občanom Slovenskej republiky. Štátnym príslušníkom tretej krajiny je každý, kto nie je občanom SR ani občanom EÚ a je ním aj osoba bez štátnej príslušnosti. Pre občanov Európskej únie a ich rodinných príslušníkov vstupom Slovenska do EÚ vznikol osobitný právny režim. Tieto osoby potrebujú na vstup do našej krajiny len platný cestovný doklad, prípadne občiansky preukaz alebo identifikačnú kartu. Ostatní cudzinci musia splniť aj ďalšie podmienky, aby mohli vstúpiť na územie našej krajiny. Ako cudzinec máte možnosť požiadať o jeden z troch typov pobytu – prechodný pobyt, trvalý pobyt a tolerovaný pobyt.

Naše právne služby

Ak máte záujem o získanie pobytu pre cudzinca na Slovensku, neváhajte nás kontaktovať na recepcia@akmv.sk

Ako získať povolenie na prechodný pobyt?

Povolenie na prechodný pobyt možno získať len na základe zákonom stanovených účelov, ktorými sú napr. zamestnanie, podnikanie, štúdium, zlúčenie rodiny.

Povolenie na prechodný pobyt oprávňuje cudzinca zdržiavať sa na území SR a na cesty do zahraničia a naspäť na územie SR v čase, na aký mu bolo policajným útvarom udelené povolenie na prechodný pobyt.

Prechodný pobyt je viazaný na jeden účel. Ak chce cudzinec vykonávať inú činnosť, než na akú mu bol udelený prechodný pobyt, musí podať novú žiadosť o udelenie prechodného pobytu.

Prečítajte si aj: Zmena účelu pobytu

Kde sa podáva žiadosť o udelenie prechodného pobytu?

Žiadosť o povolenie na prechodný pobyt podáva cudzinec osobne, podľa účelu, na ktorý žiada:

  • v zahraničí,
  • na zastupiteľskom úrade SR v štáte, ktorý mu vydal cestovný doklad, alebo
  • v ktorom má bydlisko.

Podanie žiadosti o udelenie pobytu na Slovensku

Novela upravila, kedy je možné podanie žiadosti o udelenie pobytu na Slovensku a kedy zas nie.

„(3) Ak v odseku 6 nie je ustanovené inak, žiadosť o udelenie prechodného pobytu môže štátny príslušník tretej krajiny podať osobne aj na policajnom útvare, ak

  • a) sa na území Slovenskej republiky zdržiava na základe
  • 1.platného povolenia na pobyt podľa osobitného predpisu,9)
  • 2.udeleného tolerovaného pobytu podľa § 58 ods. 1 písm. a) až c) alebo ods. 2,
  • 3.udeleného schengenského víza na účel sezónneho zamestnania a ide o udelenie prechodného pobytu podľa § 23 ods. 4,
  • 4.udeleného národného víza podľa § 15,
  • b) ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, u ktorého sa vízum nevyžaduje,
  • c) ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, alebo
  • d) ide o držiteľa osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.

(4) Policajný útvar vydá žiadateľovi v deň podania žiadosti o udelenie prechodného pobytu podľa odseku 3 potvrdenie o jej prijatí. Štátny príslušník tretej krajiny je oprávnený zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podal úplnú žiadosť o udelenie prechodného pobytu.

(6) Žiadosť o udelenie prechodného pobytu podľa odseku 3 nemôže podať osobne na policajnom útvare štátny príslušník tretej krajiny, ktorý

  • a) žiada o udelenie prechodného pobytu podľa § 22 (na účel podnikania),
  • b) žiada o udelenie prechodného pobytu podľa § 23 ods. 5 (vnútropodnikový presun) alebo
  • c) má udelené národné vízum podľa § 15 ods. 1 písm. b) a žiada o udelenie prechodného pobytu na iný účel, ako ten, ktorý deklaroval pri udelení národného víza a nejde o žiadosť o udelenie prechodného pobytu podľa § 24 až 26.“

„V odôvodnených prípadoch môže ministerstvo vnútra určiť príslušným na prijatie žiadosti o registráciu pobytu podľa § 66, žiadosti o vydanie dokladu podľa § 66 ods. 11, § 67 ods. 7, § 70 ods. 11 a § 71 ods. 7, žiadosti o udelenie pobytu alebo na konanie o udelení pobytu iný policajný útvar ako podľa prvej vety.“.

Zmena účelu pobytu – kto môže podať žiadosť na Slovensku

Novela tiež uvádza, kto nemôže podať na Slovensku žiadosť o zmenu účelu pobytu.

„(7) Na policajnom útvare si žiadosť o zmenu účelu pobytu nemôže podať štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má udelený prechodný pobyt

  • a) menej ako dva roky a chce podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu podľa § 22 (pozn. na účel podnikania), 
  • b) podľa § 23 ods. 4 (pozn. na účel sezónneho zamestnania),
  • c) podľa § 24 ods. 1 písm. a) (pozn.: na účel štúdia, je žiakom dennej formy štúdia strednej školy); to neplatí, ak štátny príslušník tretej krajiny úspešne vykonal záverečnú skúšku alebo maturitnú skúšku v rámci štúdia na strednej škole v Slovenskej republike,
  • d) podľa § 24 ods. 1 písm. b) ) (pozn.: na účel štúdia, je študentom vysokej školy); to neplatí, ak štátny príslušník tretej krajiny riadne skončil štúdium na strednej škole v Slovenskej republike alebo získal vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, druhého stupňa alebo tretieho stupňa, alebo
  • e) podľa § 24 ods. 1 písm. c) (pozn.: sa zúčastňuje jazykovej alebo odbornej prípravy k štúdiu na vysokej škole)“.

K žiadosti cudzinec priloží doklady, ktoré potvrdzujú účel pobytu, bezúhonnosť, finančné zabezpečenie pobytu, zabezpečenie ubytovania, prípadne ďalšie doklady potrebné k rozhodnutiu o žiadosti. Tieto doklady nesmú byť staršie ako 3 mesiace. Na zahraničných dokumentoch sa vyžaduje aj apostilla alebo superleglalizácia. Policajný útvar rozhodne o žiadosti do 90 dní (okrem výnimiek).

Upozornenie

Je potrebné zdôrazniť, že prechodný pobyt je viazaný na jeden účel. To znamená, že cudzinec, ktorý má prechodný pobyt na účel zamestnania namôže podnikať a opačne.

Účel prechodného pobytu vykonáva štátny príslušník tretej krajiny na území Slovenskej republiky.

Podanie žiadosti o pobyt na ktorejkoľvek cudzineckej polícii

Pri podávaní žiadostí o udelenie prechodného pobytu, žiadostí o udelenie trvalého pobytu na päť rokov, žiadostí o udelenie tolerovaného pobytu a žiadostí o udelenie národného víza je možné sa objednať na akúkoľvek cudzineckú políciu a nie ste viazaný na príslušné oddelenie podľa ubytovania (samozrejme za podmienky, že podanie na Slovensku pripúšťa zákon).

Pozor! Uvedené neplatí pre občanov Európskeho hospodárskeho priestoru.

Toto neplatí ani pre obnovu prechodného pobytu, podanie žiadosti o udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, podanie žiadosti o udelenie dlhodobého pobytu, podanie žiadosti o zmenu účelu alebo druhu pobytu a podanie žiadosti o overenie pozvania. Zmena taktiež neplatí pre podanie žiadosti o výrobu dokladov o pobyte.

Všeobecné pravidlá rezervačného systému MV SR

„Jedna (1) konkrétna osoba si môže vytvoriť maximálne dve (2) rezervácie na jednu (1) agendu v priebehu pätnástich (15) kalendárnych dní. O prekročení počtu rezervácii je občan informovaný počas procesu rezervácie.


V závere procesu je rezervácia automaticky skontrolovaná a pokiaľ nie sú dodržané vyššie uvedené kritéria, rezervácia sa automaticky zruší. Pokiaľ prevádzkovateľ zistí, že sú opakovane porušované pravidlá rezervácie zo strany konkrétnej osoby, vyhradzuje si prevádzkovateľ túto osobu na obmedzený čas zablokovať na vytváranie akýchkoľvek rezervácii u prevádzkovateľa. Za konkrétnu osobu sa pre účely rezervačného systému považujú údaje o mene, priezvisku, telefónnom čísle, emailovej adrese alebo ich vzájomná kombinácia.


Na obmedzený čas na vytváranie akýchkoľvek rezervácii u prevádzkovateľa sa zablokuje aj tá osoba, ktorá nevyužila svoju rezerváciu a včas si ju nezrušila najneskôr 12 hodín pred rezerváciou. Prevádzkovateľovi týmto obmedzením rezervovania sa pre občanov nevznikajú žiadne povinnosti.“ (zdroj: minv.sk)

Ako získať termín na cudzineckej polícii

Vzhľadom na pretrvávajúce problémy s nedostupnosťou termínov v online objednávacom systéme Ministerstva vnútra SR odporúčame v praxi nasledovné postupy:

1.Skúste sa objednať vo večerných alebo nočných hodinách – nové termíny bývajú často sprístupňované mimo štandardného pracovného času.

2.Kontaktujte poskytovateľa objednávacieho systému (kontaktný e-mail je uvedený na webovej stránke Ministerstva vnútra pri sekcii týkajúcej sa objednávania) a:

    • nahláste problém s nedostupnosťou termínov,

    • zároveň môžete požiadať o výnimku a o manuálne pridelenie termínu, najmä ak sa blíži koniec platnosti pobytu alebo ide o inú naliehavú situáciu.

3.Overte si na stránke Ministerstva vnútra, či nie je vo Vašom prípade možné podať žiadosť na inú cudzineckú políciu – táto možnosť existuje len pri niektorých typoch pobytov.

4.Sledujte oficiálne oznamy a tlačové správy Ministerstva vnútra, kde môžu byť zverejnené výnimočné termíny, kedy je možné podať žiadosť aj bez objednania.

5.V niektorých špecifických prípadoch je možné podanie aj elektronicky prostredníctvom portálu www.slovensko.sk.

Výpis z registra trestov z Mexika – ako získať na účel pobytu na Slovensku

„Výpis z registra Mexika na federálnej úrovni treba žiadať na adrese na „Secretaria de Seguridad y Protección Ciudadana“ čo je Ministerstvo bezpečnosti a občianskej ochrany Mexika, žiadosť o mexicky Výpis z registra trestov s platnosťou na cele mexické územie preto treba adresovať na:     

  • Secretaria de Seguridad y Protección Ciudadana
  • Órgano Administrativo Desconcentrado
  • Prevención y Readaptación Social
  • Cto. interior Melchor Ocampo 171
  • Colonia Tlaxpana
  • Alcaldía Miguel Hidalgo
  • 11370 Ciudad de México

Na vydanie VRT Mexika si treba formou on-line s týmto mexickým ministerstvom treba dohodnúť osobné stretnutie, VRT Mexika na federálnej úrovni sa vydáva iba v hlavnom meste Mexiko City.  

Pokiaľ sú moje informácie správne, je už aktuálne možné požiadať aj o VRT Mexika cez mexické veľvyslanectvo vo Viedni. Len je to dosť komplikované a hlavne dosť dlho to trvá, treba ale cez mexické veľvyslanectvo vždy tu v Mexiko niekoho splnomocniť, aby išiel osobne žiadosť riešiť a potom aj apostilovať.“ (zdroj: Embajada de la República Eslovaca)  

Elektronická apostilla z Kolumbie a ostatných štátov

V rámci prílohy žiadosti o udelenie prechodného pobytu je potrebné predložiť viaceré dokumenty uvedené v zákone o pobyte cudzincov, ako napríklad výpis z registra trestov. Ako sme uviedli vyššie, na zahraničných dokumentoch sa vyžaduje apostilla alebo superlegalizácia. Kolumbia na základe implementácie programu e-APP (spolu s ostatnými štátmi uvedenými na tomto odkaze) však vydáva len elektronickú apostillu, teda nevydáva originál v listinnej podobe. Na to, aby bola žiadosť kompletná, v zmysle informácií slovenských úradov postačuje, ak sa táto elektronická apostilla vytlačí a priloží sa k tej danej prílohe žiadosti. Následne si orgán, ktorý túto žiadosť posudzuje, overí jej pravosť na príslušnej oficiálnej stránke ministerstva zahraničných vecí Kolumbie. Na tejto stránke sa zadá dátum vydania apostilly spolu s apostilným číslom uvedeným na apostille, čím dôjde zo strany posudzujúceho orgánu k overeniu apostilly.

Vyšetrenie cudzincov pre cudzinecké polície / lekársky posudok pre cudzincov

Vyšetrenie cudzincov v Bratislave – lekársku prehliadku pre cudzincov je možné absolvovať aj bez objednania každý pracovný deň od 7,00 – 11 hod. na adrese Agel Clinic, Ružinovská 10, Bratislava. Cena 150 EUR dospelý, 140 EUR študent.

Vyšetrenie cudzincov Zlaté Moravce a Košice aj bez objednania.

Vyšetrenie cudzincov v ďalších 12 miestách zabezpečuje Medical control s.r.o.

Tel.: 0948 350 123

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Národné víza

Zistite, či je možné predĺžiť národné vízum udelené na Slovensku a aké sú ďalšie možnosti pobytu pre cudzincov.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Turistické víza na Slovensko

V právnej poradni odpovedáme na otázky týkajúce sa získania turistických víz na Slovensko, ako pozvať cudzinca na návštevu.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Pobyt občana EÚ na Slovensku

V tejto poradni radíme, aké má práva a povinnosti občan EÚ na území Slovenskej republiky.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie