Sobášili ste sa ako slovenský občan s osobou inej štátnej národnosti v zahraničí? Ak áno, nezabudnite si dať sobáš na Slovensku zapísať do osobitnej matriky a požiadať o vydanie slovenského sobášneho listu. Slovenský sobášny list bude potrebný aj pri vybavovaní trvalého pobytu na 5 rokov na Slovensku, na ktorý má manžel/ka slovenského občana nárok. Len pre zaujímavosť uvádzame, že do osobitnej matriky sa zapisuje aj manželstvo slovenských občanov zosobášených v cudzine a preto niektoré ustanovenia tohto článku budú platiť aj na takýto zápis.
Právna úprava
Zápis do osobitnej matriky a vydanie sobášneho listu sa riadia ustanoveniami § 23 zákona č. 154/1994 Z. z. o matrikách a § 35 Vyhlášky č. 302/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o matrikách.
Postup uznania sobáša a vydania sobášneho listu
Proces uznania sobášu na Slovensku a vydania slovenského sobášnu listu spočíva v konaniach dvoch úradov – matriky a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Ako prvé je potrebné osloviť matriku v mieste trvalého pobytu manžela / manželky so slovenským občianstvom, prípadne jeho / jej posledného trvalého bydliska na Slovensku.
Na matrike sa pred úradníkom spíše zápis o uzavretí manželstva. Tento zápis obsahuje viaceré údaje nielen o čase a mieste uzavretia manželstva, ženíchovi a neveste, ale aj údaje o ich rodičoch a svedkoch, preto je potrebné si všetky údaje vopred prezistiť. Zápis vyplní jeden z manželov. Údaje uvedené v zápise musia korešpondovať s údajmi uvedenými v sobášnom liste, a to aj čo sa týka zvoleného priezviska manželky a jeho tvaru (s koncovkou „ová“).
Okrem spísania zápisu o uzavretí manželstva bude potrebné matrike predložiť viaceré dokumenty, najmä:
- sobášny list vydaný v štáte uzavretia manželstva
- obyčajnú kópiu platného slovenského občianskeho preukazu Slováka (ženícha alebo nevesty)
- obyčajnú kópiu platného pasu cudzinca
- ak je jeden z manželov, resp. jeden z nich, rozvedený aj rozsudok/ky o rozvode s vyznačenou doložkou právoplatnosti, ktorým bolo skoršie manželstvo rozvedené
- ak manželka podľa sobášneho listu prevzala priezvisko maněla a nechce používať koncovku „ová“, predkladá sa aj jej čestné vyhlásenie o nepoužívaní tejto koncovky (nevyžaduje sa úradne overený podpis)
- ak je jeden z manželov ovdovelý, úmrtný list predchádzajúceho manžela/ky
- ak v sobášnom liste nie je uvedený pobyt manžela cudzinca, je potrebné predložiť aj úradne vydané potvrdenie o pobyte
- pri maloletých manželoch (od 16 do 18 rokov) rozhodnutie súdu s vyznačením právoplatnosti o povolení uzavrieť manželstvo
V niektorých prípadoch vyžaduje matrika aj predloženie rodných listov manželov, prípadne aj iné dokumenty, preto odporúčame sa vopred na príslušnej matrike informovať.
Upozorňujeme, že dokumenty vydané v zahraničí musia byť apostilované, prípadne superlegalizované, s prekladom do slovenského jazyka slovenským úradným prekladateľom.
Z odovzdávaných dokumentov odporúčame urobiť notársky overené fotokópie, aby originály mohli manželom zostať.
Lehota na zápis do osobitnej matriky
Aj keď zákonná lehota sú 3 mesiace, zápis do osobitnej matriky a vydanie slovenského sobášneho listu sa zvykne v praxi realizovať do približne 4 – 6 týždňov. Podľa zákona „Zápis do osobitnej matriky sa vykoná najneskôr do troch mesiacov odo dňa doručenia žiadosti na osobitnú matriku. V odôvodnených prípadoch sa táto lehota môže predĺžiť najviac o tri mesiace. O predĺžení lehoty a dôvodoch jej predĺženia sa žiadateľ o zápis do osobitnej matriky písomne upovedomí.“
Poplatok za zápis manželstva do osobitnej matriky
Poplatok matriky za zápis manželstva do osobitnej matriky a za vydanie slovenského sobášneho listu je 10 EUR.
Upozornenie na záver
V každom slovenskom sobášnom liste bude uvedené aj priezvisko spoločných detí s koncovkou -ová pri dcére. Neskôr (pri narodení dcéry) je však možné rozhodnúť o tom, že dcéra nebude mať priezvisko bez tejto koncovky.
Právne služby
- Uznanie sobáša uzavretého v cudzine
- Zápis sobáša do osobitnej matriky
- Apostila
- Superlegalizácia